Ucuz Kumaş Nedir? Ucuz Stok Kumaş

Ucuz Kumaş Nedir? Ucuz Stok Kumaş

31 Ağustos 2021

Kumaş Nedir?

Çeşitli hammaddelerden elde edilen ipliklerin bir araya getirilerek oluşturdukları yapı, kısaca kumaş olarak adlandırılır. Kumaşın dokunması, genel olarak birbirlerine dik ve paralel konumda bulunan ipliklerin birbirlerinin altıdan ve üstünden geçirilmesi ile gerçekleştirilir. Kendi içinde detaylı kategorilere ayrılan kumaşın birçok çeşidi bulunmaktadır. Doğal kumaşlar, yapıları nedeniyle sağlık açısından daha iyi özelliklere sahipken yapay kumaşlar sağlığa oldukça zarar verici özelliktedir.

Ucuz Kumaş Nedir?

Stok kumaş reyonlarında yer alan kumaşlar, ucuz kumaş kategorisine girmektedir ve bu kumaşların devamı olmamaktadır. Ucuz stok kumaş alanında bulunan kumaşlar, fiyatlarının uygun oluşu ile dikkat çeker ve maliyetinden daha düşük fiyatlar üzerinden satın alınabilirler.

Ucuz Stok Kumaş

Ucuz stok kumaşlar, reyonlarda kalan kumaşlar olarak bilinirler ve daha uygun fiyatlı olurlar. Bu yüzden tekstil sektöründe yaygın olarak tercih edilirler.

Dokuma Kumaş Nedir?

İki grup ipliğin örgü adı verilen sistem ile dik açı ile bağlanması ile oluşan kumaşlar dokuma kumaş olarak adlandırılırlar. Dokuma kumaşlar her iklim koşuluna göre üretilebilirler ve iplikler arasındaki mesafeleri az olduğu için sağlam bir yapıya sahiptirler. Bu kumaşlar aynı zamanda stabildir ve esnemeleri örmeye göre yok denecek kadar azdır.

Kumaş Türleri ve Özellikleri

Gabardin Kumaş: Pamuklu ya da ince yünlü kumaşların sıkça dokunmasından elde edilen gabardin kumaşlar oldukça sağlam ve dayanıklı olmaktadır. Suya dayanıklı olması ile dikkat çeken gabardin kumaş birçok tekstil ürününde tercih edilmektedir.

Pamuk Kumaş: Kumaş ürünlerde popüler olarak kullanılan bir tür olan pamuk kumaşlar, pamuk bitkisinin tohumlarını saran uzun lifli tüylerin bükülmesi ile meydana getirilen doğal kumaşlardır. Pamuklu kumaşlar genel olarak sıcak iklimlerde serin tutması için tercih edilmektedirler. Bakımı kolay olmakla birlikte pamuk kumaşlar genelde kırışmazlar. Pamuk kumaşlar kolayca temizlenirler, kullanımları oldukça rahattır, boyaları iyi tutarlar ve sıcak suda yıkamaya elverişlidirler.

Viskon Kumaş: Kayın ağacından üretilen viskon kumaşların üretimi sırasında selülozun yapısında hiçbir değişiklik meydana gelmemektedir. Sert hale geldiğinde tekrar selüloz olarak kalması, pamuk kumaş ile benzerlik gösterme sebebidir. Viskon kumaşlar pamuk kumaşa göre daha fazla nem alırlar. Bundan dolayı boyanmaya oldukça elverişli olmaktadır. Viskon kumaşların boyanması sonrası renkler canlı ve parlak görünür. Viskon, zarif, giyimi rahat ve ten ile uyumlu olduğundan oldukça tercih edilen bir kumaş türüdür.

Polyester Kumaş: Günümüz modasında en çok tercih edilen kumaş türleri arasında bulunan polyester, yapay bir kumaş türüdür. Doğal olmamasına rağmen olumlu özelliklerinden dolayı sıkça kullanılan bir kumaş olan polyester, parlak, sağlam, kaygan ve hafiftir. Bunun yanında ütü gerektirmez, kırışma yapmaz. Yıkama ile rengi solmaz ve böceklenmez. İpeksi bir dokunuşa sahiptir ve leke de tutmamaktadır.

Şifon Kumaş: Diğer kumaşlara göre ince bir yapıya sahip olan şifon kumaşın kullanım alanları oldukça fazladır. Abiye yapımında şifonların kullanımı fazlaca tercih edilir. Zarif ve hafif bir görünümü olan şifon kumaşlar genellikle hafif ve burkulma etkisine sahip oldukları için el işlerinde de sıkça kullanılmaktadırlar.

Keten Kumaş: Doğal bir elyaf olan keten kumaş oldukça dayanıklı ve esnek olduğu için döşemelerde de tercih edilmektedir. Tüylenmeyen bir kumaş olan keten aynı zamanda ısıya da dayanıklıdır. Hava almasıyla rahat bir kullanım sunan keten kumaştan yapılan pantolon, elbise gibi ürünler genellikle yaz aylarında tercih edilir. Yumuşak yapısıyla da rahat bir giyim sunan keten kumaşlar uzun ömürlüdür. Keten kumaşlar doğal liflerden elde edildikleri için pahalı kumaşlar arasında yer alırlar.

Paylaş :
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.