Keten Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Keten Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

15 Mayıs 2023

Günümüzde yaygın şekilde kullanılan kumaş türlerinden biri de keten kumaşlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kumaş türü, kullanım kolaylığı sebebi ile pek çok farklı sektörde kullanılmaktadır. Giyim sektöründe sıklıkla tercih edilen bu kumaş türü dekorasyon ve iç mimari alanında da sıklıkla kullanılan bir kumaş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Keten Kumaş Nedir?

Yaşadığımız dünyada sıklıkla kullanılan keten kumaş, insanlığın uzun süredir kullandığı kumaş türleri arasında yer almaktadır. Keten bitkisinden üretilen bu kumaşlar tamamen doğaldır. Bu nedenle de antialerjik bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde özellikle de giyim konusunda gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

Bu kumaş türü doğal elyaf kumaşlar arasında anılmaktadır. Pamuk gibi farklı hammaddeler ile karıştırılarak da üretimi yapılabilir. Keten, her mevsim konforlu bir kullanım sağlamakla birlikte yalnızca giyim değil dekorasyon alanında da pek çok biçimde kullanılabilir. Bu kumaş türünün farklı modellerinden söz etmek de mümkündür.

Keten Kumaş Özellikleri

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi her kumaşın kendine has bazı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri, farklı kumaş türlerinin kullanım alanları konusunda belirleyici olmaktadır. Keten kumaş özellikleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Bu kumaş türü oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle uzun bir kullanım ömrü vardır.
 • Keten, toz çekmeyen kumaşlar arasındadır. Buna bağlı olarak dekorasyonda kolay bir kullanım sağlar.
 • Doğal olarak üretilmiş %100 keten antialerjik yapıdadır. Böylece giyim konusunda yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçilebilir.
 • Farklı keten kumaş modelleri bulmak mümkündür. Keten, farklı hammaddeler ile karıştırılarak da üretilebilmektedir.
 • Pürüzsüz ve tüysüz bir özelliği vardır. Bu nedenle temizlik açısından herhangi bir sıkıntı oluşturmamaktadır.
 • Kumaşın gözenekleri oldukça iridir. Bu nedenle yaz mevsimlerinde serin tutması ile ön plana çıkmaktadır.
 • Diğer kumaş türlerine kıyasla keten güneşe karşı dayanıklıdır. Buna bağlı olarak renk solması problemleri en aza indirgenebilir.
 • Bu kumaş türü nem çekebilir yapıdadır. Bu özelliği sayesinde pek çok farklı banyo ürününün yapımında keten tercih edilebilir.
 • Kumaşın esneme kapasitesi düşüktür. Böylece kullanım sırasında meydana gelebilecek salma durumu yaşanmaz.

Keten Kumaş Modelleri

Keten, adını sıklıkla duyduğumuz kumaş türleri arasında yer almaktadır. Peki keten kumaş nedir? Temel olarak keten, doğal olan ve keten bitkisinden üretilen bir kumaş çeşididir. Ancak keten deyince tek tip bir kumaştan söz etmek mümkün olmamaktadır. Çünkü günümüzde farklı modellerinden söz etmek mümkündür.

 • Taşlanmış keten
 • İpek keten
 • Ham keten
 • Aerobin keten
 • Yakma keten
 • Pamuklu keten
 • Desenli keten

Gibi farklı modelleri ile keten kumaşlar geniş bir skalada incelenebilir. Bunun yanı sıra daha kalın ya da ince olarak üretimi yapılabilir. Böylece bu kumaş türünün farklı sektör ve alanlar için kullanılması mümkün hale gelmektedir. Örneğin, giyim için farklı, dekorasyon için farklı kumaş modeli tercih edilebilir.

Kumaş modeli, kumaşın nerede kullanılabileceği konusunda büyük oranda etkilidir. Aynı zamanda farklı modelde keten kumaşların farklı özelliklere sahip olabileceğinden söz etmek de mümkündür. Bu nedenle kumaş tercihi yapmadan önce kısa bir araştırma yaparak doğru kumaşı aldığınızdan emin olmanız önem taşımaktadır.

Keten Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Günümüz dünyasında pek çok kumaş türünden söz etmek mümkündür. Bu kumaş türlerini birbirinden ayıran yegane nokta üretimde kullanılan hammadde olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı hammaddelerden üretilmiş olan kumaşların özellikleri de elbette aynı olmayacaktır. Buna bağlı olarak da farklı kumaş türleri farklı kullanım alanlarına sahiptir. Böylece kullanıldığı alan için en doğru işlevi yerine getirmeleri mümkün hale gelmektedir. Peki keten kumaş kullanım alanları nelerdir?

Keten Kumaşın en çok kullanıldığı alanlardan biri giyim sektörüdür. Özellikle yaz mevsiminde giyilen şort, etek, pantolon, elbise ya da gömlekler gibi pek çok giysi için keten rahatlıkla tercih edilebilir. Serin tutan yapısı sayesinde yaz mevsimleri için vazgeçilmez olsa da keten kumaşlar her mevsim kullanıma uygundur. Farklı kalınlıklarda üretilebilen bu kumaşlar hem bahar aylarında hem de kış aylarında da rahatlıkla giyilebilir. Üstelik alerjik bünyeler için keten oldukça sağlıklı bir alternatiftir.

Ketenin kullanıldığı diğer bir alan ise dekorasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Tok yapıda bir kumaş olması sayesinde özellikle koltuk ve sandalye döşemelerinde keten kumaş sıkça kullanılmaktadır.

Paylaş :
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.