Perdelik Kumaş Nedir? Perdelik Kumaş Özellikleri

Perdelik Kumaş Nedir? Perdelik Kumaş Özellikleri

31 Ağustos 2021

Evlerin vazgeçilmez eşyaları arasında yer alan perdeler, evlerin içini dış gözlerden korurken aynı zamanda yaşam alanlarına da estetik bir hava katarlar. Seçim süreci oldukça zaman alan, ancak doğru tercihler yapıldığında adeta odaların havasını değiştiren eşyalardan olan perdeler, dayanıklı ve kaliteli kumaşlardan üretilirler. Böylece seçilen perde, uzun bir kullanım ömrüne sahip olur. Peki perdelik kumaşlar ve özellikleri nelerdir?

Perde kumaşları çok çeşitli olabilir. En çok tercih edilen perde kumaşları ve bunların özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

Polyester kumaşlar

Tekstil alanında yaygın olarak kullanılan yapay bir malzeme olan polyester kumaşlar, her çeşit renk ve şekle sahip son derece şık perdelere sahip olmanızı sağlayacaktır. Polyester kumaşlar oldukça güçlü ve dayanıklı olduğundan ömürleri de uzundur. Kolay yıpranmaz ve solmazlar. Polyester kumaşın bir diğer avantajı da her tür bütçe için oldukça uygun ve ucuz olmasıdır.

Pamuklu kumaşlar

Pamuk da perdeler için en popüler ve en çok tercih edilen kumaşlar arasında yer alır. Pamuk, hava geçiren, nefes alabilen, yüksek nem oranına sahip yerlerde kullanımının uygun olmasıyla karakterize edilen tamamen doğal bir malzemedir. Pamuk da polyester gibi oldukça güçlü bir malzemedir. Pamuklu kumaş bir diğer güzel yanı ise yumuşak bir yapıya sahip olmasıdır.

Keten kumaşlar

Keten kumaşlar, perde yapımında en çok kullanılan malzemelerden bir diğeridir. Doğal bir karaktere sahiptir ve dokunulduğunda yumuşak bir his verirler. Kaplaması ve sahip olduğu drape sayesinde perdeler için çok uygun olan bir kumaş türüdür. Doğal bir malzeme olan ketenin tek dezavantajı diğer malzemelere göre çok daha pahalı olmasıdır. Bu nedenle her bütçeye uygun olmayabilir. Bundan dolayı birçok kişi, keteni pamuk veya polyester gibi diğer daha uygun fiyatlı malzemelerle birleştirmeyi tercih ediyor.

Viskon kumaşlar

Viskon kumaşlar özellikle son dönemlerde perde yapımında en çok tercih edilen malzemeler arasında yer alıyor. Viskon da keten veya pamuk gibi nefes alan doğal bir malzemedir. Bu kumaşların en önemli özellikleri renklerin oldukça iyi görünmesidir. Viskon, sıcaklıkların yüksek olduğu yerlerde daha çok tercih edilen bir kumaş türüdür.

PVC kumaşlar

Özellikle panjurlarda kullanılmaları ile ön plana çıkan pvc kumaşlar doğal tip liflere çok benzeyen oldukça dayanıklı bir malzemelerdir. PVC kumaşların bir diğer avantajı da çok kolay yıkanmaları ve piyasada istenen her çeşidine kolayca ulaşılabilmedir.

Bunların yanında birkaç malzemenin birleştirilmesi ile elde edilen perdelik kumaşlar da mevcuttur.

Polyester ve pamuklu kumaşlar

Polyesterin pamukla birleştirildiği perdelik kumaşlar oldukça yaygındır. Böyle bir kombinasyonun en iyi yanı, polyesterden dolayı perdelerin oldukça dayanıklı olması ve bir yandan da pamuğun yumuşaklığına sahip olmasıdır. Bu perde kumaşları yıkama kolaylığı ve hem neme hem de yüksek sıcaklıklara oldukça iyi dayanmaları gibi başka bir dizi avantaj sunar.

Polyester, pamuk ve keten kombinasyonu

Bu perdelik kumaşlar daha iyi bir örtüye sahip perdeler elde etmenizi sağlar. Dikkat edilmesi gereken nokta, kombinasyonun çoğunlukla polyester, pamuk ve küçük bir keten yüzdesi olmasıdır. Keten bezinin oldukça pahalı bir malzeme olduğunu ve bu nedenle daha az kullanılması gerektiğini akınızda bulundurmalısınız.

Yünlü kumaşlar

Perde kumaşı olarak tercih edilecek malzemelerden biri de yünlü kumaşlardır. Yün de keten ve pamuk gibi diğer kumaş türlerinde olduğu gibi perdeye yumuşaklık ve harika bir doku kazandıracak doğal bir malzemedir.

Paylaş :
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.