Paraşüt Kumaş Nedir? Paraşüt Kumaş Özellikleri

Paraşüt Kumaş Nedir? Paraşüt Kumaş Özellikleri

31 Ağustos 2021

Sonbaharda ve yağmurlu günlerde tercih edilen giyim ürünlerinin ana malzemesi olan paraşüt kumaşlar, renkleri ve tasarımlarıyla modanın önde gelen yağmurlukların yapımında kullanılırlar. Şimdi paraşüt kumaş nedir, nasıldır, terletir mi, paraşüt kumaş özellikleri, kullanım alanları gibi detaylara değinelim…

Paraşüt Kumaş Nedir?

Naylon veya ripstop kumaş ismiyle de bilinen paraşüt kumaşlar, dayanıklı ve yırtılmaz bir kumaş türü oldukları için kullanım alanları oldukça geniştir. İsminin paraşüt kumaş olmasının sebebi ise paraşüt yapımında kullanılan bir kumaş türü olmasıdır.

Paraşüt Kumaş Nasıl Bir Kumaştır?

Parlak ve sert bir görünüme sahip olan paraşüt kumaşların kaygan ve su geçirmeme özelliği bulunduğu için sıklıkla tercih edilirler. Farklı renklerle üretilmeye uygundur ancak üretim sonrasında boyamaya çok uygun değildirler. Paraşüt kumaşlar giyim sektörü başta olmak üzere günlük hayatta pek çok alanda kullanılabilirler. Giyim sektöründe özellikle kışlık kıyafetler için tercih edilen paraşüt kumaşla dış giyim ağırlıklı üretildiği için terletme yapan kumaşlardan değildir. Kullanımı rahat ve şık bir görünüme sahip olan paraşüt kumaşlar, kullanan kişiye konfor sağlarlar.

Paraşüt Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Leke tutmama özelliği ile dikkat çeken paraşüt kumaş, ince bir kumaş türü olmasına rağmen kışlık kıyafet olarak kullanılabilir. Hafif olduğu için taşıması kolaydır. Yırtılması zor ve dayanıklı kumaşlar arasında yer alır ve kolay şekil aldığı için farklı alanlarda kullanımı kolaydır. Esneme yapmadığı için kullanılacağı alanların dikkatli seçilmesinde fayda vardır. Paraşüt kumaşların diğer özellikleri şöyledir:

  • Rüzgâr geçirmez olduğu için paraşütlerin yapımında kullanılır.
  • Su geçirmez ve ıslaklığı kumaş üzerinde uzun süre muhafaza etmez.
  • Dayanıklılığından dolayı askeri alanlarda kullanımı yaygındır.
  • Kesilmesi ve delinmesi kolay olmadığı için dikimi zordur.
  • Şekil almayan ve katlanma izi bırakmayan kumaşlar arasındadır.

Paraşüt Kumaş Hangi Alanlarda Kullanılır?

Endüstride sık sık kullanılan kumaşlar arasında bulunan paraşüt kumaşlar, kesilme, delinme, parçalanma gibi eylemlere karşı dayanıklı olduğu için askeri alanlarda da tercih edilmektedirler. Paraşüt kumaşlardan, dayanıklılığa ihtiyaç duyulan sektörlerin tamamı yararlanabilir. Bunun yanında avcılık ve kamp alanlarında da tercih edilen bir kumaş çeşididir. Çadır ve yağmurluk başta olmak üzere yatak ve yastık kılıfı olarak da kullanıma uygundur.

Teknolojik eşyaların ıslanması mekaniklerinde ciddi bozulmalara yol açabilir. Bundan dolayı bu eşyaların kılıfları, su geçirmez olduğu için paraşüt kumaşla üretilirler. Paraşüt kumaşlarla, ıslanmaz, leke tutmaz çantalar da üretilmektedir. Yağmurluk, kaban ve mont olarak kullanılmasının yanında pantolon, bluz ve tişört olarak kullanımı da mümkündür.

Paraşüt Kumaş Çeker mi?

Örgü tekniğiyle üretilmeleri sebebiyle paraşüt kumaşlar yıkandıkları takdirde çekme yapmazlar. Esneme payının olmaması ve su geçirmeme özelliklerinin olması da kumaşın yıkanınca çekmesini önlemektedir. Paraşüt kumaşların makinede yıkanması zor olduğundan dolayı solma yapmamaları için önerilen sıcaklıkta, elde ve ılık suyla yıkanmaları gerekmektedir.

Sert tasarlanmış dayanıklı bir kumaş olan paraşüt kumaş, üretimi örgü tekniğiyle yapıldığı için darbelere karşı korunaklıdır. Bundan dolayı esneme yapmayan, dikildiği şekli bozmayan kumaş türleri arasında yer alır. Esneme payı olmadığı için tekstil sektöründe bol kıyafetlerin üretilmesi tercih edilir.

Paraşüt Kumaş Sıcak Tutar mı?

Vücut ısısını koruduğu için dağlık alanlarda sıklıkla tercih edilen paraşüt kumaş, su ve rüzgâr geçirmeyerek kapladığı her alanın ortalama sıcaklığının sabit kalmasını sağlar. Böylelikle üşüme ihtimalini en aza indirir ve hastalanma riskini düşürür.

Paylaş :
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.