Kanvas Kumaş Nedir? Kanvas Kumaş Özellikleri

Kanvas Kumaş Nedir? Kanvas Kumaş Özellikleri

11 Ocak 2021

Kanvas kumaş arka ve ön yüzeyi aynı, belirli bir noktasal açıdan yapıya sahip kalın keten kumaştır. Ordu çöken iş bir yelpazede kullanım alanına sahiptir, birçok üründe en fazla değerlendirilen kumaş türleri arasında yer alır. Konforlu ve rahat tasarımı ile şık bir görünüm elde etmeye yardımcı olur. Özellikle spor giyimde kullanılan kanvas kumaş aynı zamanda tekstil ve reklam sektöründe de sık kullanılır, ilgi çeken bir görüntüye sahip olmasının yanı sıra uzun yıllar dayanıklıdır. Sepet örgü de farklı gramajlar kullanılarak dokunan kumaş türüdür.

Kanvas Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Birçok farklı özelliği bir ayrıcalığı bulunan kanvas kumaş çok değişik sektörlerde önemli bir yere sahiptir. Kanvas kumaş özellikleri içerisinde en bilinen özellikleri şunlardır;

  •  Keten kumaş özelliğine sahiptir
  •  Esnek bir yapıdadır
  •  Kalın ve oldukça dayanıklıdır
  •  Desenli ya da düz çeşitleri vardır
  •  Birden fazla sektörde kullanılır
  •  Uyumlu olmasından dolayı dekor amaçlı değerlendirilir
  •  Yaz ayları için tercih edilir ancak her mevsim rahat kullanım sağlar.

Kanvas Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Neredeyse tekstil sektörünün girdiği hemen her yerde kullanılan kanvas kumaş çeşitleri küçük büyük fark etmeksizin günlük giyeceklerde kendisine yer bulmaktadır. Hiç farkında olmadığımız anlarda bile aslında üzerimizde kanvas kumaş menşeli bir ürün taşıyor olabiliriz. Çünkü sadece giyeceklerde değil birtakım aksesuar ürünlerinde de kanvas kumaş kendisine sıklıkla yer bulmaktadır.

Kanvas kumaş yapı itibarı ile oldukça kaliteli ve kullanışlıdır. Giyim sektöründe sıklıkla gördüğümüz kanvas kumaşlar ile çok farklı tasarımlar ve kreasyonlar ortaya çıkarılmaktadır. Dünyanın en ünlü moda evlerinden en butik dükkanlara kadar kanvas kumaştan üretilmiş giyecekler her daim popüler olmuştur. Bu nedenle kanvas kumaş için hem dünyada hem de ülkemizde tekstil sektöründe en sık kullanılan kumaşlardan birisidir demek yanlış olmayacaktır.

Bu denli popüler ve her zamanın trendi olan kanvas kumaşlar hangi ürünlerde kullanılır diye merak ediyorsanız aklınıza gelebilecek her türlü giyim ve aksesuar malzemelerinde kanvas kumaşlara rastlamak mümkündür. Kanvas kumaşı en sık gördüğümüz alanlar genellikle spor giyeceklerdir. Yapı itibarı ile kanvas kumaşı kot ve kumaş arası bir yere konumlandırırsak ne denli geniş çaplı bir kullanım alanı olduğunu anlayabilirsiniz. Kumaştan yapılmış olan spor ürünlerinde kanvas malzemeyle sıklıkla karşılaşmak mümkündür.

Kanvas kumaşın en sık kullanıldığı yerlerden bir tanesi de reklam sektörüdür. Reklam dekorasyon malzemeleri sayıldığında kanvas kumaş ilk başta gelmektedir. Reklam panolarında dayanıklı olduğu için kanvas kumaştan sıklıkla faydalanılmaktadır.

Kanvas kumaş giyim sektöründe önemli bir yerdedir. Bu tip bir kumaş moda dünyasında her daim trenddir. Bunun nedeni ise çok kullanışlı ve dayanıklı olmasıdır. Yumuşak, aprede bir özelliği vardır ve bu sayede herhangi bir rahatsızlık vermez.  O nedenledir ki pek çok giyecek ve eşyada kanvas kumaş tercih edilmektedir. Kanvas giyim ürünlerinin yanı sıra ceket, elbise, çanta, kemer, fular vb. pek çok üründe karşımıza çıkan bir malzemedir.

Kanvas Kumaşlı Ürünler Nasıl Yıkanır?

Kanvas kumaşlar son derece özel ve dayanıklı kumaşlardır. Ancak her kumaşın olduğu gibi kanvas kumaşın da temizlenmesi için birtakım detaylara önem vermek gerekir. Bu kumaşta esas olarak hedeflenen şey kesinlikle koyu rengin açılmaması yani solmaması olmalıdır. Daha önce de dediğimiz gibi kanvas dayanıklı bir kumaştık ve reklam sektöründe sıklıkla kullanılır. Ancak bu renginin solmayacağı anlamına gelmemektedir.

Giyim sektöründe sıklıkla kendisine yer bulan kanvas kumaş dayanıklı bir kumaş olduğundan üzerine baskı da yapılmaktadır. Yani baskılı olarak giydiğiniz çoğu ürün kanvas kumaştan üretilmektedir. Ancak doğru bir şekilde yıkanmaz ise kanvas giyecek üzerindeki baskı solabilir. Kanvas kumaş yıkama için elle yıkama yöntemini tercih edebilirsiniz. Eğer makinada yıkamak istiyorsanız kesinlikle yıkama talimatlarına uygun ayarda temizleme işlemi yapılmalıdır.

Eğer kanvas kumaş bir çantanız var ise kanvas çantanızı bir fırça yardımıyla kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Kanvas oldukça rahat temizlenebilen bir kumaş türüdür. Bu nedenle çanta, cüzdan ya da aksesuarlarınızı eğer kanvastan yapılmış ise fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz. Kanvas ürününüz ne olursa olsun kesinlikle çok sıcak suda yıkamamalısınız. Kanvas yıkama talimatları kısaca bunlardan oluşmaktadır.

Kanvas Kumaşın Kullanım Alanları

Daha önce de belirttiğimiz gibi kanvas kumaşın kullanım alanları oldukça geniştir. Hem genç hem yetişkin modasında kanvas kumaşın yeri oldukça fazladır. Kanvas hazır giyim sektörünün baş elemanlarından desek de yanılmış olmayız. Kumaş endüstrisi göz önünde alındığında her gün milyonlarca kanvas ürün tüketiciler için imal edilmekte ve satış kanallarıyla tüketicilere sunulmaktadır.

Kanvas pantolonlar geçmişten günümüze hiçbir zaman modasını kaybetmeyen ürünlerdir. Hem erkek hem de kadın giyimde kanvas pantolonlar sıklıkla kendisine yer bulmaktadır. Özellikle hem şık hem de rahat bir giyim tarzı için hem erkek hem de kadınlar sıklıkla kanvas kumaştan yapılmış giysileri tercih etmektedir.

Kanvas baskı dolayısıyla reklam sektöründe de sıklıkla kendisine yer bulmaktadır. Kumaş üzerine reklam, baskı afiş, fotoğraf baskımı gerçekleştirilebilen sağlam bir kumaştır. Dışarıda gözümüze çarpan pek çok reklam afişi kanvas kumaştan yapılmaktadır. Kanvas özellikleri itibarı ile döşemecilik sektöründe de kendisine yer bulmaktadır. Mobilya döşemeciliğinde kanvas kumaşlar hem şık hem de dayanıklı olduklarından kullanılmaktadır. Sandalye, koltuk ya da minder gibi ürünler dayanıklı olması adına kanvas kumaştan imal edilmektedir.

Kanvas kumaşın spor malzeme, giyim ve ürünlerinde de kullanıldığı bilinmektedir. Rahat ve şık bir tarz sunan kanvas kumaşlar şort, tişört, teniz topu, tenis raketi, ter silme bilekliği, şapka vb. malzemelerde kullanılmaktadır. Sporla uğraşan hemen herkesin kanvas kumaştan üretilmiş bir giyeceği ya da spor malzemesi bulunmaktadır. Kanvas kumaş genellikle kaliteli bir malzemedir ve bu nedenle üretildiği ürünler de uzun ömürlü olarak bilinir.

Kanvas pantolon, tişört, şort ya da kanvas spor ürünleri aldığınızda bu ürünleri uzun müddet kullanabilirsiniz. Giyeceklerde yıkama talimatlarına uyulduğu müddetçe herhangi bir yıpranma ya da renk solması gibi bir durumla da karşılaşılmamaktadır. Kanvas en kullanışlı ve en yaygın kumaş türlerinden bir tanesidir.

Her Mevsimin Kumaşı

Her mevsim için tercih edilen kanvas kumaş kullanılması için gevşek doku özelliği ile üretilir. Keten kumaş olması rahatlığını arttırır aynı zamanda keten ile gün karışımına sahip olan kamgarn iplik ile de üretilebilir. Abiye kıyafetler yerine genellikle rahat ve gündelik olarak giyilen kıyafetler için tercih edilir. Kış aylarında kullanılacak kanvas kumaşlar kalın yapıya sahiptir. %100 yün kamgarn iplikten üretilir. 45/55 polyester ve yün karışımı özellikle kışlık ürünler için uygun bir kullanım rahatlığı sağlar. Kumaş arası bir görüntülü ve yapıya sahip olmasından dolayı genellikle spor ürünlerinin üretiminde kullanılır. Tekstil sektörünün dışında reklam sektöründe ve dekorasyonda da yaygın bir kullanıma sahiptir.

En Kaliteli Kumaşlar, En Uygun Bütçe

Özellikle moda dünyası için önde gelen kumaş türlerinden olan kanvas kumaş yumuşak bir özelliği sunması ile ön plana çıkar. Bu özelliği sayesinde ceket elbise ve çanta yapımında da kullanılabilir. Temizlik aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu renginin solmamasıdır. Dayanıklı yapısı ve baskıya uygun olması ile en fazla baskı ve ürünlerin üretiminde kullanılır. Kaliteli dokuma teknikleri ile ihtiyaç olan tüm kumaş çeşitlerini zengin bir seçenek yelpazesi ile sunan kumascihome.com sitesine gerekli olan tüm ölçülerde sipariş verilebilir. Online kumaş merkezi geniş renk seçeneği arasından yapılan tercih ile son başka bir kumaş alışverişi deneyimi yaşatıyor. Web sitesi üzerinden en kaliteli kumaşları en uygun bütçe ile satın alma avantajı sunulmaktadır.

Paylaş :
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.