Halı Örtüsü İçin Hangi Kumaş Tercih Edilir?

Halı Örtüsü İçin Hangi Kumaş Tercih Edilir?

15 Mayıs 2023

Aynı zamanda halı örtüsünün ev içi ortamlarda tercih edilmesinin sebepleri arasında halının kirlenmesini önlemek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle çocuklu evlerde daha sık kullanılan bir eşyadır. Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre bakıldığında farklı halı örtüsü kumaşlarının olduğu görülmektedir.

Sizler de bu kumaşların neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız, halı örtüsü avantajları ve halı örtüsünü alırken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir gibi araştırmalar gerçekleştiriyorsanız, işte bu yazımız içerisinde gerekli olan tüm detayları bulabilirsiniz.

Halı Örtüsü İçin Tercih Edilen Kumaşlar Nelerdir?

Ev içi ortamlarda sık sık kullanılan halı örtüsü için tercih edilen kumaşlar nelerdir sorusuna bakıldığında, bu kumaşların üç tip şeklinde olduğu görülmektedir. Bilindiği üzere halı örtüleri teknolojinin profesyonel cihazlarla beraber kullanılması sonucunda dokuma şeklinde üretilmektedir.

Alt kısmı süngerli olarak dizayn edilen bu örtülerin sahip olduğu süngerli yapı özelliği ile birlikte oldukça yumuşak olması amaçlanmaktadır. Aynı zamanda kumaşlarının tercihine göre toz ve kir tutmayan özelliği de bulunmaktadır. Bu özelliği ile birlikte de antibakteriyel olduğu bilinmektedir.

Oldukça fazla avantajı bulunan halı örtülerinin kişilerin tercihine göre boyutları bulunmaktadır. Aynı zamanda oldukça uzun ömürlü oldukları bilinen bu örtülerin çok defa yıkansa bile yapısı ve özelliğinden bir şey kaybetmediği de bilinmektedir. Peki halı örtüsü için hangi kumaş tercih edilir? Aşağıda halı örtüsü kumaş çeşitleri açıklanmaktadır.

Welsoft Kumaş Modeliyle Halı Örtüsü

Sözü geçen Welsoft kumaş modeliyle halı örtüsü günümüz dünyasında en sık tercih edilen halı örtüsü kumaşı olduğu bilinmektedir. Söz konusu bu kumaşın yapısı özel bir dokudur ve oldukça yumuşaktır. Aynı zamanda bu kumaşın en önemli özelliğinin tüylenme yapmadığı şeklindedir.

Ev içi ortamlarda herhangi bir kuru temizlemeye ihtiyaç duyulmadan çamaşır makinesi içerisinde kolay bir şekilde yıkanabildiği görülmektedir. Bu tarz yıkamalar içinde de herhangi bir boyutta küçülme ya da başka bir deyiş ile çekme problemi yaşanmamaktadır.

Hava alabilecek şekilde dizaynı bulunduğu için de oldukça hızlı bir şekilde kuruyan Welsoft halı örtüsü kumaşı, alerjik reaksiyonlar yaşatmamaktadır. Sağlık için de en uygun halı örtüsü kumaşı olduğu bilinen Welsoft kumaş, kaşıntı sorunu da oluşturmamaktadır.

Kadife Kumaş Modeliyle Halı Örtüsü

Bilinen bir diğer halı örtüsü kumaşı kadife kumaş olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadife kumaş modeliyle halı örtüsüne baktığımız zaman, bu modelin dijital baskılama sonucunda meydana getirildiği bilinmektedir. Özellikle kış mevsiminin sert ve karasal yaşandığı bölgelerde ısı yalıtımının da iyi bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için tercih edilmektedir.

Üzerinde herhangi bir tüy bulundurmayan bu halı örtüsü kumaş türünde birçok canlı renk modellerinin de olduğu bilinmektedir. Bu özelliği ile de ev içi ortamlara estetik bir dokunuş sağlamaktadır. Tüysüz bir yapıda olması bu halı örtüsünün oldukça kolay bir şekilde silinebildiğinin de bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diğer kumaş modeli ile aynı şekilde sünger bir yapısının bulunduğu kadife kumaşlı hali örtüsü modeli de yumuşak bir doku sunmaktadır. Herhangi bir tüylenme yaşanmadığı bilinen bu halı örtüsü de yine aynı şekilde ev içi ortamda bulunan çamaşır makinesiyle kolay bir şekilde yıkanabilir ve kurutulabilmektedir. Bu sahip olduğu özellikleri ile birlikte de halı örtüsü için hangi kumaş tercih edilir sorusuna ikinci bir cevap niteliği taşımaktadır.

Ultrasoft Kumaş Modeliyle Halı Örtüsü

Halı örtüsü için tercih edilen kumaşlar listesi içerisinde ultrasoft kumaş da yer almaktadır. Bu kumaşın polyester iplikten oluşturulduğu bilinmektedir. Genel itibariyle örme tekniği ile oluşturulan bu kumaş türü aynı diğer halı örtüsü kumaş modelleri içinde olduğu gibi herhangi bir tüylenme sorunu yaşatmamaktadır.

Aynı şekilde çamaşır makinesinde yıkanabildiği bilinen ultrasoft halı örtüsü kumaş türü de özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği bir kumaştır. Kolay bir şekilde temizlenebilmektedir. Sahip olduğu yumuşak dokusu ile birlikte de halı hissinin verdiği rahatlığın aynısını yansıtmaktadır.

Halı Örtüsü Tercih Ederken Neler Göz Önünde Bulundurulmalıdır?

Araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre halı örtüsü tercih ederken dikkat edilmesi gereken şeylerin olduğu görülmektedir. Bu detaylar ise yazımızın bu kısmında anlatılmaktadır.

  • Öncelikle bir halı örtüsünün serileceği halı ölçüsünde olması gerekmektedir. Bilindiği üzere bol olan halı örtüleri ya da başka bir deyiş ile seçildiği halının boyutunda olmayan halı örtüleri potluk yaşatabilmekte ve kayma yapabilmektedir.
  • Yukarıda değinildiği gibi halı örtüsünün kumaşı da oldukça önemli bir etkendir. Halı örtüsü için seçilen kumaş ve özellikleri detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Günümüz dünyasında en sık tercih edilen halı örtüsü kumaşı Welsoft halı örtüsü kumaşıdır. Bu kumaş yazımızda da belirtildiği üzere antibakteriyel özellik taşımaktadır.
  • Bunların yanı sıra herhangi bir dijital baskısı olan halı örtüsü tercih edilirken bu baskının kalitesi ön plana çıkmaktadır. Bireylerin kaliteli dijital baskısı olan halı örtüsünü seçmesi önerilmektedir.
  • Bir diğer husus ise ev içi ortamlarda kolay bir şekilde yıkanabilir olmasıdır. Bilindiği üzere çocuklu ev içerisinde her han her şey dökülebilmekte ve leke bırakabilmektedir. Bu neden ile halı örtüleri seçilirken evde de kolay bir şekilde yıkanabilir olmalıdır. Böylelikle de kuru temizleme ile herhangi bir uğraş yaşanmamaktadır.
  • Aynı zamanda halı örtüsü için hangi kumaş tercih edilir sorusuna bir diğer cevap ise leke tutmayan kumaş şeklinde cevap verilebilmektedir.

Halı Örtüsü Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bilindiği üzere halı örtüleri halıların eskimesini ve yıpranmasını önlemekte ya da geciktirmektedir. Bu nedenle de halı örtüleri tercih edilmektedir. Peki halı örtüsü kullanmanın avantajları nelerdir? Aslında bu sorunun cevabı oldukça detaylıdır. İşte halı örtüsü kullanmanın avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir;

Lastikli halı örtüsü kullanmak halının üzerine tam bir şekilde oturtulacağı için herhangi yabancı madde hissi yaşatmamaktadır. Bu kumaşlar adeta halının kendisi gibi görünmektedir.

Kolay bir şekilde süpürülebilirler ve yine aynı şekilde kolay bir şekilde çamaşır makinesi içerisinde yıkanabilirler. Bu özelliği en çok herhangi bir leke durumunun yaşanmasında ise yaramakta ve bireylere kolaylık sağlamaktadır. Bir halının halı temizleme şirketine verilmesindense kolay bir şekilde evde yıkanması tercih edilmektedir.

Eğer eski bir halıya sahipseniz ve yenilenmesini istiyorsanız, işte bu halı örtüleri sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Aynı zamanda ekonomik olduğu bilinen halı örtüleri bir halı almaktan daha çok tercih edilen konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Farklı birkaç modelin de birlikte alınabildiği de düşünülürse bireyin tercihine göre kolay bir şekilde evde halı değişikliği yaşanabilmektedir. Bireyler zevklerine göre ev içerisinde değişikliği daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Çocuklu ev içinde en sık tercih edildiği bilinen işlevsel halı örtüsü için hangi kumaş tercih edilir konusu bu şekilde cevap bulabilmektedir.

Paylaş :
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.