Gabardin Kumaş Nedir? Gabardin Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Gabardin Kumaş Nedir? Gabardin Kumaş Özellikleri Nelerdir?

11 Ocak 2021

Sık dokunmuş ince yün ve pamuktan üretilen Kumaş olan gabardin sağlam ve dayanıklıdır. Dayanıklı ve sağlam üretilmesi gereken bir malzeme için kullanılır, dimi örgü ile dokunan kumaşın çözgüsü ve atkısı da normalden daha sıkıdır. Dokumasında rigalar, kumaş yüzeyi ve tersine eğik açılar şeklinde atılır bundan dolayı kumaş su geçirmeme özelliği elde eder.

Gabardin Kumaş Özellikleri

Oldukça karakteristik özelliklere sahip olan gabardin kumaş, dayanıklı ve esnek olmaması ile bilinir. Çözgü hakim dimi örgüsü ile dokunan gabardin kumaş üzerinde top boyama yapılır. Gabardin kumaş;

  •  Pamuk
  •  Yün
  •  Polyester
  •  Parlak
  •  Tencel gabardin şeklinde farklı çeşitlerde üretilir.

Gabardin kumaş özellikleri nelerdir konusunda yapılan araştırma sonucu bilgi sahibi olmak söz konusudur. Farklı atkılar ve iplikler kullanılarak imal edilen gabardin kumaşta kullanılacak malzemeye göre 30/2 iplik kullanılır. Kumaştan üretilen tüm tekstil ürünlerinde tavsiye edilen kuru temizleme ancak gerektiğinde yıkama talimatlarına uyularak evde de yıkama işlemi gerçekleştirilir. Kumaş farklı malzemeler ile amaçlar için değişik türlerde üretilirler.

Kullanım Alanları

Pamuklu gabardin pantolon ve trençkot olarak 2/1 dimi örgüsü ile dokunur. Çözgü ve atkısında 48/2 -   24/1 NE iplik kullanılan gabardin kumaş çözgü sıklığı 49 tel/cm, atkı sıklığı ise 20 tel/cm şeklindedir. Yünlü gabardin kumaşın kullanıldığı alan pardösüler ve pantolonlardır, Çözgü yüzlü dimi örgü ile dokunan kumaşın dayanıklı ve esnekliği az olması dikkat çeker. Pardösüler de su geçirmezlik sağlar bunun için çözgü sıklığı arttırılır. Çoğunlukla çözgü de 1 cm'de 40 tel atkıda ise 25 tel sıklığında 56/2 Nm kamgarn iplikler ile dokunan gabardin kumaş ütüde parlama yapar. Pantolonluk gabardin kumaş istek polyester iplik ile dimi örgüsü şeklinde dokunur. Tersi ve yüzü birbirinden farklı görünen gabardin kumaşların gramajları da farklılık gösterir. Bayanlar için etek ve tayyör kıyafetlerinde kullanıldığı gibi aynı zamanda takım elbiseler içinde kullanılır. Emprime baskı ve serigrafi konusunda oldukça uyum gösterir.

Kaliteli Ve Müşteri Odaklı Üretim

Kumaş üretimi ve pazarlamasında sektörün önde gelen toptan gabardin kumaş üreticileri, tecrübe birikimi geniş ürün yelpazesi ile müşteri memnuniyetini üst düzeyde gerçekleştirir. Hammadde temininde seçkin kuruluşlar ile çalışan kumaş üreticileri sahip oldukları vizyon, kalifiye personel yapısı ve güçlü makine parkı ile kaliteli ve müşteri odaklı üretim gerçekleştirir. Her türlü kumaş çeşidi ile güvenli alışverişin adresi olan kumascihome.com her türlü kumaş ihtiyacını uygun fiyat politikası ile müşterilerine sunar.

Paylaş :
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.