Branda Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Branda Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

15 Mayıs 2023

Havadaki neme, güneş ışıklarına ve ısıya oldukça dayanıklı olduğu bilinen branda kumaş genel itibariyle dış mekanlar içerisinde kullanılmaktadır. Sizler de branda kumaş nedir ve hangi özelliklere sahiptir konusu üzerine birtakım araştırmalar gerçekleştiriyorsanız, bu yazımızın devamında konu ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

Branda Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Branda kumaş özelliklerine göre bakıldığında bu kumaşların kendi başlarına belirli şekillerde kesilip kullanılabildiği görülmektedir. Aynı zamanda sahip olduğu fiziksel özelliği ile birlikte de farklı amaçlar içinde de kullanılabildiği görülmektedir. Bilindiği üzere birçok farklı çeşide sahip kumaşlar bulunmaktadır. Farklı çeşitlerde olan birçok kumaş bulunduğu için her amaca uygun da kumaş çeşidi bulunabilmektedir.

Branda kumaşın en önemli özelliği su geçirmez olmasıdır. Sahip olduğu bu özelliği ile birlikte de oldukça sık tercih edilmektedir. Özellikle şeffaf olan brandalar oldukça farklı ve geniş alanlar içerisinde kullanılmaktadır. Bireyler branda kumaşların sahip olduğu çeşitlilik sayesinde farklı amaçları çözebilmek için kaliteli kumaş seçiminde bulunabilmektedir.

Bireylerin brandaları kullanacağı her türlü alan ya da mekan için farklı boyutlarda branda hazırlanabilmektedir. Buradan da anlaşıldığı üzere branda kumaşlar kişisel tercihlere göre bir sistem şeklinde oluşturulmaktadır. Özellikle farklı alanların korunması için kullanılan branda kumaş nedir, özellikleri nelerdir sorusu burada cevap bulabilmektedir.

Aynı zamanda branda akrilik kumaşın da birçok mekan içerisinde kullanılabildiği belirtilmektedir. Branda akrilik kumaş oldukça estetik ve modern bir görüntüye sahiptir. Kullanım amacı ise kullanıldığı alanın korunmasını sağlamaktır.

Branda Kumaşının Yapılma Malzemeleri Nelerdir?

Branda kumaşının yapı malzemelerinin PVC yani polivinil klorür ile kaplanmış naylon malzeme olduğu bilinmektedir. Bu naylon malzeme aslında polyester de olabilmektedir. Genel itibariyle yapısal özelliklerine bakıldığında oldukça dayanıklı bir kumaş türü olduğu görülmektedir. Aynı zamanda da branda kumaş türlerinin su geçirmez özelliği de yapı malzemelerinin özellikleri sayesindedir.

Branda Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda da değinildiği branda çeşitleri oldukça fazladır. Bu branda çeşitleri ise aşağıdaki şekilde detaylı olarak anlatılmaktadır. Sizler de branda çeşitleri hakkında daha fazla ve detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız yazımızın bu kısmını okuyabilirsiniz.

Mumlu Branda

Branda çeşitleri arasında ilk sıralanabilen mumlu branda çeşidi genel itibari ile dokuma kumaşın mum ile kaplanması şeklinde oluşturulmaktadır. Bu şekilde oluşturulan mumlu branda çeşidi genel itibariyle suyu geçirmemek üzere tasarlanmıştır. Özellikle yağmur gibi etkili olan su sistemlerine bir çözüm mumlu branda ile çözümlenmektedir. Sizler de su geçirmez çeşitleri arıyorsanız, mumlu brandaları tercih edebilirsiniz.

Beton Yorganı

Özellikle beton yorganı branda kumaşı türü inşaat sektörü içerisinde kullanılan bir tür branda çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere beton yorganı ısı izolasyonu sağlamaktadır. Özellikle sert ve karasal kış mevsimlerinde görülen kötü hava şartlarında tercih edilmektedir. Asıl amacı ise inşaat sektöründeki dökülen betonun kurutulmasını sağlamaktır.

Yat ve Tekne Brandası

Bir diğer branda çeşidi ise yat ve tekne brandası olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu branda çeşidi de su geçirmez olduğu için sık sık tercih edilmektedir. Asıl amacı ise tekne ve yatın çevresel koşullardan zarar görmesini engellemek şeklindedir.

Tır Brandası

Bilindiği üzere tır brandası genellikle uzun yol şoförleri tarafından tercih edilmektedir. Yine aynı şekilde nakliye şirketleri de bu tür brandaya ihtiyaç duymaktadır. Yat ve tekne brandasında olduğu gibi tır brandası da dışarıdan gelen etmenlerin önlenmesi amacı ile bir tür koruma örtüsü şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Şeffaf Branda

Söz konusu branda kumaş nedir, özellikleri nelerdir sorusuna bir diğer cevap ise şeffaf branda şeklinde cevap verilebilmektedir. Şeffaf branda da bir tür branda çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son zamanlarda kış bahçesi şeklinde kullanılan alanların korunması amacıyla kullanılmaktadır.

Her mevsim kullanıma sahip olduğu bilinen bu branda çeşidinin aslında bir çadır görevi gördüğü de bilinmektedir. Oldukça hızlı bir şekilde kurulabilmektedir. Şeffaf brandanın kullanıldığı alanlar içerisinde ısı yalıtımı da gerçekleştirmektedir. Sizler de kış bahçesi gibi alanlarını şeffaf branda ile kapatabilir, kolay bir şekilde kullanabilir ve sahip olduğu özelliği ile birlikte hem ısı yalıtımı sağlarken hem de dışarıdaki görüntüden mahrum kalmayabilirsiniz.

Raylı Kapı Brandası

Söz konusu raylı kapı brandası genellik fabrika ve iş yerleri içerisinde tercih edilen bir tür branda çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine diğer brandalar gibi su geçirmez özelliği bulunmaktadır ve aynı şekilde güneşe de oldukça dayanıklıdır. Aynı zamanda oldukça kolay bir şekilde kurulabilmektedir.

En sık Tercih Edilen Branda Kumaşı Nedir?

Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre bakıldığında en sık tercih edilen branda kumaş türünün akrilik kumaş olduğu görülmektedir. Söz konusu bu kumaş türü aslında yün kumaşı ile de benzemektedir. Bu benzerliği ile birlikte aslında pamuklu kumaş şeklinde de görülmektedir.

Akrilik branda kumaşının özelliklerine göre bakıldığında ise oldukça az bir biçimde leke tuttuğu görülmektedir. Aynı zamanda oldukça kolay bir şekilde de yıkanabildiği bilinmektedir. Özellikle su geçirmez olması da onun tercih edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Farklı farklı çeşitte renklerinin olması her mekana uygun kumaş türü de yapmaktadır. Branda kumaş nedir, özellikleri nedir sorusuna ek bir cevap da bu şekilde verilebilmektedir.

Branda Kumaşı Nasıl Temizlenmelidir?

Branda kumaşını temizlemek için yöntemler arasında genellikle sabunlu ya da sirkeli su yer almaktadır. Bu temizlik yöntemi hafif bir temizleme yöntemidir. Brandaların temizlenmesinde aşırı kimyasal kullanılması önerilmemektedir. Aşırı kimyasal kullanımı branda kumaşını aşındırıp sahip olduğu özelliği bozabilmektedir. Bir diğer bilinen şey ise branda kumaşlarının düzenli aralıklar ile birlikte temizlenmesi gerektiğidir. Uzun ömürlü olması için yapılmalıdır.

Branda Kumaş Fiyatları Nedir?

Peki branda kumaş fiyatları nedir? Bu soruda branda kumaşı hakkında yapılan araştırmaların içerisinde karşımıza çıkmaktadır. Aslında branda fiyatları aynı branda çeşitlerinde olduğu gibi oldukça farklılık göstermektedir. Bilindiği üzere brandalar farklı mekanlarda kullanılabilmektedir. Bu farklı mekanların sahip olduğu farklı ölçüler ile birlikte branda fiyatı da doğal olarak çeşitlilik göstermektedir.

Özellikle hangi mekanda kullanıldığı ve kullanılan brandanın çeşidi de bu değişiklik etkenleri arasında sıralanabilmektedir. Aynı zamanda branda sisteminin kurulacağı alanın büyüklüğü ya da başka bir deyiş ile metre ya da metrekaresi de bu brandanın fiyatında oynamalar yapabilmektedir.

Bilindiği üzere bu yazımız içerisinde branda kumaşı nedir, özellikleri nelerdir sorusu oldukça detaylı bir şekilde cevaplanmaya çalışılmıştır. Buna ek olarak ise branda fiyatlarına değinilmiştir. Söz konusu bu branda fiyatları için detaylı bilgi işletmeler tarafından verilmektedir. Her kumaşın farklı bir fiyatı ve ölçülen alanın büyüklüğüne bağlı olarak değişen fiyatlar yer almaktadır. Sizler de işletmeler ile görüşebilir ve bu konu hakkındaki detaylı ve doğru bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Paylaş :
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.